Energie (kcal/100 g) je odhad dopočítaný z deklarovaného složení modifikovanými Atwaterovými faktory, ne měřená hodnota. Od čísla na obalu se běžně liší o ±10 %; u kvalitních granulí bývá náš odhad spíš nižší než skutečnost. U mokrého krmiva rozhoduje obsah vody, který výrobci v datech neuvádějí, a rozdíl tam může být až 20 %. Nejpřesnější je opsat metabolizovatelnou energii z obalu. Ceny za kilogram jsou odvozené z reálných cen balení z června 2026 a slouží jen pro orientaci.
Co je BARF
BARF je krmení syrovou stravou složenou ze svalového masa, masitých kostí, orgánů a menšího podílu zeleniny a ovoce. Denní dávka se běžně pohybuje mezi 2–3 % tělesné hmotnosti dospělého psa, u štěňat 4–8 %. Kalkulačka počítá dávku z energie, ne z procenta hmotnosti – procento pak ukazuje jako kontrolu.
Tabulka: kolik granulí denně podle hmotnosti psa
| Hmotnost | kcal/den | Granule 350 kcal | Granule 400 kcal | BARF 2,5 % hm. |
|---|---|---|---|---|
| 2 kg | 188 | 54 g | 47 g | 50 g |
| 5 kg | 374 | 107 g | 94 g | 125 g |
| 10 kg | 630 | 180 g | 158 g | 250 g |
| 15 kg | 854 | 244 g | 213 g | 375 g |
| 20 kg | 1 059 | 303 g | 265 g | 500 g |
| 25 kg | 1 252 | 358 g | 313 g | 625 g |
| 30 kg | 1 436 | 410 g | 359 g | 750 g |
| 35 kg | 1 612 | 461 g | 403 g | 875 g |
| 40 kg | 1 781 | 509 g | 445 g | 1 000 g |
| 50 kg | 2 106 | 602 g | 526 g | 1 250 g |
| 60 kg | 2 415 | 690 g | 604 g | 1 500 g |
Tabulka platí pro kastrovaného dospělého psa s běžnou aktivitou. Pro vlastního psa použijte kalkulačku výše – zohlední plemeno, tělesnou kondici i konkrétní krmivo.
Kolik krmiva pro štěně podle věku
| Věk štěněte | Denní energie | Počet krmení |
|---|---|---|
| 2–4 měsíce | 3× RER | 4 krmení denně |
| 4–12 měsíců | 2× RER | 3 krmení denně |
| nad 12 měsíců | 1,6–1,8× RER | 2 krmení denně |
U štěněte se počítá z hmotnosti, kterou má dnes, ne z dospělé hmotnosti plemene – dávku proto přepočítávejte každý týden až dva.
Dávkování granulí podle váhy psa: proč tabulka na obalu nestačí
Krmná dávka se u dvou stejně těžkých psů může lišit i o pětinu, ale tabulka na pytli granulí zná jen jedno číslo – hmotnost psa. Nerozlišuje kastrovaného bytového psa od pracovního, štěně od seniora, ani psa s nadváhou od psa v kondici. Proto bývají dávky z obalu systematicky vyšší, než co pes skutečně potřebuje.
Kalkulačka místo toho počítá tak, jak se počítá na veterinární klinice: nejdřív klidový energetický výdej, pak koeficient podle životní fáze, kastrace a zátěže, a teprve nakonec převod na gramy podle energie vašeho krmiva.
Krok 1: klidový výdej (RER)
RER (Resting Energy Requirement) je energie, kterou pes spotřebuje v klidu. Počítá se jako 70 × hmotnost0,75. Mocnina 0,75 není libovolná – metabolismus neroste s hmotností přímo úměrně, takže čtyřicetikilový pes nepotřebuje dvojnásobek toho, co dvacetikilový, ale zhruba 1,7násobek.
V praxi se často používá i lineární zjednodušení 30 × hmotnost + 70. To ale platí jen zhruba mezi 2 a 45 kg – u čivavy i u dogy dává výrazně jiné číslo než mocninný vzorec. Šedesátikilovému psovi vychází mocninnou verzí 1 509 kcal, lineární 1 870 kcal, tedy o čtvrtinu víc. Proto počítáme mocninnou verzí vždy, bez ohledu na velikost psa.
Krok 2: ideální, ne současná hmotnost
Do rovnice patří hmotnost, na kterou psa chcete dostat, ne ta, kterou má teď. Z BCS ji odvodíme: každý stupeň nad 5 odpovídá zhruba deseti procentům hmotnosti navíc. Pes s BCS 7 a 30 kg má ideální hmotnost kolem 25 kg – a právě z 25 kg počítáme.
Pod pětkou počítáme od BCS 4, protože stupně 4 i 5 jsou obojí ideál – u štíhlého psa tedy hmotnost nenavyšujeme uměle. Na druhém konci škály má rovnice hranice: u BCS 8–9 ideální hmotnost podstřeluje, protože devítka je definovaná jako 40 % a víc nad ideálem, ale reálně bývá 45–70 %. U takového psa by cílovou hmotnost měl stanovit veterinář z historie hmotnosti.
Krok 3: koeficient MER
Klidový výdej vynásobíme koeficientem podle životní fáze a režimu. Kastrace snižuje potřebu energie podle literatury o 20–30 %, štěně naopak potřebuje dvoj- až trojnásobek klidového výdeje. Náš koeficient 1,6 místo 1,8 znamená snížení o zhruba 11 %, tedy konzervativní odhad – radši doporučíme o něco víc než málo. Pokud pes po kastraci přibírá, uberte z vypočtené dávky dalších 10 %. Redukční režim je zvláštní případ: krmí se na úrovni klidového výdeje spočítaného z cílové hmotnosti.
Krok 4: z kalorií na gramy
Teprve poslední krok je převod na gramy, a ten stojí a padá s energetickou hustotou krmiva. Reálný trh sahá od zhruba 300 kcal ve stu gramů u odlehčených granulí po 450 i víc u výkonnostních a štěněcích – rozdíl přes polovinu. Proto se vyplatí opsat hodnotu „metabolizovatelná energie“ z obalu; bez ní počítáme s průměrem a výsledek může být o desítky gramů vedle.
Jak výsledek ověřit
Žádná rovnice nenahradí váhu a ruce. Zvažte psa každé dva až tři týdny a jednou měsíčně zkontrolujte BCS. Pokud hmotnost stoupá, uberte pět až deset procent dávky; pokud klesá rychleji než dvě procenta týdně, přidejte. Výpočet je startovní bod, ne konečné číslo.
RER = 70 × hmotnost^0,75. Uvedené hodnoty odpovídají doporučením NRC 2006 a AAHA – konkrétní pes se může lišit až o 20 %. Laktace je v kalkulačce fixně 5× RER, což odpovídá střednímu vrhu (4–6 štěňat) ve třetím až čtvrtém týdnu kojení; u jednoho štěněte je skutečná potřeba blíž 4× RER, u vrhu nad 8 štěňat i 8× RER a víc.
Časté otázky
Kolik granulí má dostat pes o hmotnosti 20 kg?+
Dospělý kastrovaný pes s ideální hmotností 20 kg a běžnou aktivitou potřebuje kolem 1 060 kcal denně. Při granulích o 370 kcal ve stu gramech to vychází zhruba 290 g denně, rozdělených na dvě krmení. Pokud si necháváte deset procent na pamlsky, klesne hlavní dávka asi na 260 g. Berte to spíš jako horní odhad – řada kastrovaných domácích psů této velikosti si vystačí s 900–1 000 kcal. U nekastrovaného psa přidejte přibližně desetinu, u málo aktivního bytového psa naopak uberte.
Proč mi kalkulačka radí míň, než píše výrobce na obalu?+
Tabulky výrobců počítají s průměrným nekastrovaným psem s běžným pohybem a bývají štědré. Většina psů v českých domácnostech je kastrovaná a méně aktivní, takže jejich skutečná potřeba je o deset až třicet procent nižší. Pokud pes na dávce z obalu přibírá, není to jeho vinou.
Jak poznám, že je dávka správná?+
Podle hmotnosti a kondice, ne podle toho, jestli pes misku vylízal. Vážte psa každé dva až tři týdny. Držte se dávky, dokud hmotnost stojí a žebra jsou hmatatelná pod tenkou vrstvou tuku. Když se váha hne o víc než pět procent, upravte dávku o podobných pět až deset procent a počkejte další dva týdny.
Započítávají se do dávky pamlsky?+
Ano, a jsou častější příčinou nadváhy než hlavní krmivo. Odměny, žvýkací tyčinky a zbytky ze stolu by dohromady neměly přesáhnout deset procent denních kalorií. Kalkulačka o tento podíl automaticky sníží dávku hlavního krmiva, abyste nekrmili dvakrát.
Jak počítat dávku, když kombinuju granule a konzervu?+
Rozdělte denní energii mezi obě krmiva – kalkulačka na to má režim „Kombinace“ s posuvníkem. Nedělí se gramy, ale kalorie: sto gramů konzervy má zhruba čtvrtinu až třetinu energie stejné porce granulí (v naší databázi 76–114 kcal na 100 g), takže záměna gram za gram by psa nechala hladového.
Kolikrát denně krmit psa?+
Štěňata do čtyř měsíců čtyřikrát, do roku třikrát, dospělé psy dvakrát denně. Rozdělení dávky dává smysl kvůli trávení a sytosti. Často se k němu přidává rada nechat psa hodinu v klidu před krmením a po něm jako prevenci torze žaludku – ta ale podložená není: ve studii Glickmana a kol. na 1 637 velkých a obřích psech se omezení pohybu kolem krmení ani počet porcí jako ochranné faktory neprokázaly. Oporu v datech má něco jiného: nekrmit z vyvýšené misky (ta riziko naopak zvyšuje), u rychlých jedlíků použít misku proti hltání a u obřích plemen, kde se torze objevila v příbuzenstvu, probrat s veterinářem preventivní gastropexi.
Kolik BARFu denně a jak si ho ověřit?+
Dospělý pes obvykle sní dvě až tři procenta své ideální hmotnosti denně, štěně čtyři až osm. Kalkulačka ale počítá z energie a procento hmotnosti ukazuje jen jako kontrolu – když vyjde mimo obvyklé rozmezí, obvykle sedí špatně zadaná energetická hodnota směsi. Domácí receptury nechte ověřit veterinárním nutricionistou, nevyvážený BARF je nejčastější příčinou karenčních stavů.
Mění se dávka po kastraci?+
Ano. Potřeba energie klesá podle literatury o dvacet až třicet procent a mění se i chuť k jídlu, takže bez úpravy dávky pes během několika měsíců přibere. Náš koeficient 1,6 místo 1,8 je proti tomu konzervativní – snižuje dávku jen zhruba o desetinu. Pokud pes po kastraci přibírá, uberte dalších deset procent. Dávku snižte hned po zákroku, ne až když se nadváha objeví.
Jak poznám, že je pes na veterinární dietě, a co s kalkulačkou?+
Veterinární diety (renální, hypoalergenní, urinární, gastrointestinální a další) se prodávají většinou na klinice nebo v lékárně a mají na obalu uvedenou indikaci – tedy diagnózu, na kterou jsou určené. Jejich účel je léčebný, ne jen výživový: dávku i výběr krmiva určuje veterinář a bez jeho souhlasu neměňte ani jedno. Kalkulačka vám v takovém případě poslouží nanejvýš jako kontrola, jestli energie doporučené dávky odpovídá potřebě psa – najdete-li velký rozdíl, proberte ho s veterinářem místo toho, abyste dávku měnili sami.
Co když pes na spočítané dávce hubne nebo přibírá?+
To je normální a nejde o chybu výpočtu. Rovnice pracuje s průměrem a skutečná potřeba se u dvou psů stejné hmotnosti liší až o pětinu, takže výsledek je startovní bod, ne konečné číslo. Postup je jednoduchý: vážit každé dva až tři týdny a upravovat dávku po pěti až deseti procentech, ne po polovinách. Po každé úpravě vyčkejte dva týdny a teprve pak vyhodnoťte, jestli zabrala.
Kolik granulí denně pro psa 10 kg?+
Kastrovaný dospělý pes s ideální hmotností 10 kg a běžnou aktivitou má klidový výdej RER 70 × 10^0,75 = 394 kcal. Po vynásobení koeficientem 1,6 vychází denní potřeba 630 kcal. U běžných granulí o 370 kcal ve stu gramech to znamená zhruba 170 g denně; když si necháte desetinu energie na pamlsky, klesne hlavní dávka na 153 g. Rozdělte ji na dvě krmení a hodnotu kcal/100 g si ověřte na svém obalu – u lehčích i výkonnostních granulí vyjde dávka jinak.
Kolik krmiva pro štěně podle věku a váhy?+
Do čtyř měsíců počítáme štěněti trojnásobek klidového výdeje (3× RER) a dávku dělíme na čtyři krmení denně. Mezi čtvrtým a dvanáctým měsícem klesá koeficient na 2× RER a stačí tři krmení. Klíčové je, že se počítá z hmotnosti, kterou má štěně DNES, ne z dospělé hmotnosti plemene. Protože štěně roste rychle, dávku přepočítávejte každý týden až dva. U velkých plemen navíc nekrmte do sytosti – přebytek energie i vápníku zrychluje růst a zvyšuje riziko kloubních vad.
Kolik procent hmotnosti sní pes denně?+
U granulí to bývá zhruba 1,5–2,5 % ideální hmotnosti psa, u mokrého krmiva 4–6 % a u syrové stravy 2–3 % (u štěněte 4–8 %). Procento je ale jen kontrola, ne způsob výpočtu: kalkulačka počítá dávku z energie, protože stogramové srovnání dvou krmiv nic neříká, dokud neznáte jejich kcal/100 g. Když vám výsledek u granulí vyjde nad 3 % hmotnosti, skoro jistě je špatně zadaná energetická hodnota krmiva. Berte procento jako rychlý test rozumnosti výsledku.